środa, 9 grudnia 2015

Marsh Troll - recenzja

Witam ponownie, tym razem kolejna recenzja która miała premierę już dawno na portalu theNode

http://thenode.pl/artykuly/modelarstwo/911-reaper-bones-marsh-troll

Po moim pierwszym, raczej rozczarowującym spotkaniu z serią Bones firmy Reaper Miniatures czas na podejście drugie. Tym razem będzie to duży model – Marsh Troll.


Figurka tradycyjnie zapakowana w przezroczysty Blister z kartonowymi plecami, na których nadrukowane są ostrzeżenia i informacje o modelu.
Znajdujący się w środku model jest z białego, niesamowicie miękkiego plastiku. Postać ma 54 mm wysokości, a wbudowana podstawka – 46 na 25 mm (w najszerszych miejscach).
Podobnie jak w przypadku poprzedniego recenzowanego modelu z serii Bones, plastik można kroić bez problemu. Z wyginaniem jest trochę trudniej, bo elementy są grubsze.
Model nadaje się do grania od razu po wyjęciu z opakowania. Wbudowana podstawka nadaje mu tyle stabilności, że nawet pomimo bardzo dynamicznej pozy figurka nie przewraca się. Za to należą się Reaperowi gratulacje.
Figurka nie miała nadlewek, a linie podziału były dosyć standardowe. Jeśli zaś chodzi o ubytki, to trafiły mi się dwie gigantyczne dziury w miejscach łączenia ramion z tułowiem. Nie wiem, jaki jest powód ich powstania, bowiem nie wyglądają na przypadkowy problem z odlewem. Niezależnie od przyczyny trzeba będzie popracować nad takimi dziurami.
Jeśli chodzi o jakość odlewu, to nadal jest ten sam problem: brak ostrych kątów i wyraźnych detali. W przypadku trolla  przeszkadza to dużo mniej, niż przy modelu rozmiarów człowieka, jednak gdy przyjrzymy się głowom przy pasie monstrum, okaże się, że ciężko jest rozpoznać poszczególne elementy twarzy. Ogólnie odnoszę wrażenie, że im większe modele, tym lepiej.
Trzeba również powiedzieć, że noszona przez trolla przepaska nie jest dwoma fragmentami tkaniny, tylko jedną wielką bryłą pomiędzy nogami. Dziwne rozwiązanie zważywszy na to, że „kolce” na plecach trolla są stosunkowo cienkie i gdyby szmatka była takiej grubości, na pewno by się łatwo nie uszkodziła. (Bardzo możliwe, że wynika to z ograniczeń technologii odlewu – aby szmatka nie była bryłą, należałoby podzielić model na więcej części, inaczej nie dałoby się go wyjąć z formy – przyp. Sarmor)
Figurka przedstawia trolla stojącego w rozkroku i biorącego zamach swoją kolczastą maczugą. Potwór ma na sobie przepaskę biodrową, przy której zwisają głowa i czaszki jakichś nieszczęśników. O ile z przodu przypomina dosyć standardowego trolla – paszcza, brzuch, ręce owinięte jakąś szmatą – to jego bagniste pochodzenie widać po plecach, na których są wyrostki czy kolce, które przywodzą na myśl grzbiet krokodyla. Troll ma również grzebień przypominając ten u stegozaura. Na podstawce jest jakaś faktura ziemi, ale trudno powiedzieć o niej coś więcej.
Rzeźba jest moim zdaniem bardzo ciekawa – dzięki połączeniu dynamiki i interesujących pleców otrzymaliśmy figurkę bardzo dobrze trafiającą w moje gusta.
Podsumowując, Marsh Troll to model, który cierpi na te same problemy, co poprzedni model Reapera z serii Bones, czyli słabą jakość odlewu. Jednak w jego przypadku jest to moim zdaniem mniej uciążliwe. Wciąż nie jest to model nadający się na coś więcej niż tabletop, jednak przekonał mnie do siebie na tyle, żeby nie skreślać Bonesów i dać im jeszcze szansę.
Na koniec zobaczmy, jak potwór wypada w porównaniu do innych modeli. Od lewej do prawej: Dyniaq (Spellcrow), Treekin (Games Workshop, V ed. WFB), Troll, Space Marine (ponownie Games Workshop).

1 komentarz:

  1. Pomimo kilku ubytków model wygląda bardzo ciekawie i zachęca do malowania! :)

    OdpowiedzUsuń